• Home
  • /
  • Lifestyle
  • /
  • Szwajcarski scyzoryk – obiekt pożądania z dzieciństwa

Szwajcarski scyzoryk – obiekt pożądania z dzieciństwa

Miałem 8 lat gdy na ekrany w Polsce wchodził serial MacGyver, który całkowicie mnie pochłonął. Każdy odcinek obejrzałem więcej niż raz (miałem nagrane kilka kaset VHS z przygodami) i po latach nawet jak leciała powtórka to doskonale wiedziałem nie tylko co się wydarzy, ale nawet jakie teksty miejscami padną. Oprócz charyzmy, uroku przyciągającego kobiety, dowcipu oraz inteligencji umożliwiającej zrobienie helikoptera ze spinacza i komputera z pudełka zapałek główny bohater – Angus (kto pamiętał jego imię?) MacGyver – miał gadżet z którym nigdy nie rozstawał – szwajcarski scyzoryk Victorinoxa. Kiedy dostałem własny egzemplarz cieszyłem się jak dziecko… co można zrozumieć, bo nadal nim byłem 😉 Chociaż obecnie wolę zupełnie inne noże to sentyment pozostał i chyba zakupię jeden model…

Drugi wiek tradycji

Najstarsi szwajcarscy górale wspominają, że 1884 r. Karl Elsener w miejscowości Ibach otworzył swój warsztat, który w ciągu kilku lat stał się dostawcą noży dla armii. Pierwsza edycja posiadała dwa ostrza, otwieracz do puszek, korkociąg, szydło oraz śrubokręt. W 1909 roku na okładzinie pojawiło się godło, które obecnie kojarzy niemal każdy. Nie wchodząc w szczegóły historii – na przestrzeni lat postały setki modeli – nie tylko w tradycyjnym czerwonym kolorze – różniących się zainstalowanymi funkcjonalnościami łącznie z pamięcią USB.

Modele na każdą okazję

Jak wspomniałem – kupić można setki modeli i nie każdy będzie tak samo użyteczny. Jak wybrać właściwy scyzoryk dla siebie? Zastanówmy się do czego będziemy do używać i jak nosić.

W zależności od wielkości możemy znaleźć takie które:

  • Mogą robić za breloczek do kluczy
  • Idealnie pasują do kieszeni
  • Są za duże do kieszeni, ale wygodnie się je nosi przy pasku
  • Na tyle duże, że pasują do torby z akcesoriami

Osobiście dwie skrajne kategorie dla mnie odpadają. Jako człowiek środka wybrałbym najbardziej tradycyjny model czyli Victorinox Handyman – zbliżony do tego co miałem (a także do filmowego).

victorinox_handyman

Wg militaria.pl posiada on aż 24 narzędzia:

Narzędzia:
1. duże ostrze
2. małe ostrze
3. korkociąg
4. otwieracz do puszek z
5- małym śrubokrętem
6. otwieracz do kapsli ze
7. – śrubokrętem
8. – ostrzem do zdejmowania izolacji
9. szpikulec – szydło
10. kółko
12. pęseta
13. nożyczki
14. hak wielofunkcyjny (do noszenia paczek)
15. piłka
16. przecinak
17. pilniczek do paznokci z
18. – pilniczkiem metalowym
19. – przyrządem do czyszczenia paznokci
20. piłką do metalu
21. śrubokręt
22. kombinerki z
23. – przecinakiem drutu
24. – zaciskaczem ciężarków

Więcej mi chyba nie potrzeba 🙂

PS. To nowe coś to jakaś popierdółka a nie MacGyver