• Home
  • /
  • Media
  • /
  • Jeszcze spokojnie z tą nominacją

Jeszcze spokojnie z tą nominacją

Dziesiątki memów, setki udostępnień, tysiące lajków i nawet artykuły w największych portalach. „Komitet Norweski osobiście podjął decyzję o nominacji Jerzego Owsiaka”. Jak wygląda prawda?

Dziennikarz TVN Turbo poprawnie wypełnił internetowy formularz zgłoszeniowy do Pokojowej Nagrody Nobla i wrzucił screena, z automatyczną odpowiedzią, że dane zostały wysłane (czyli zmieścił się w limicie znaków i formularz nie wygenerował błędu). W wiadomości widać także dopisek „jeśli chcesz dokonać innej nominacji kliknij tutaj”.  Oznacza to, że dziennikarz może zgłosić pewnie nawet mnie, siebie, mojego kota.

Screena podłapała „Warszawa w pigułce” i wskutek wielu nadinterpretacji wszyscy zachowują się jakby Komitet Noblowski już pochylił się nad tym zgłoszeniem.

Jak wygląda procedura zgłaszania do Pokojowej Nagrody Nobla – najbardziej leniwych odesłać można chociażby do Wikipedii:

„Nominacje do nagrody przyznawanej w danym roku mogą być nadsyłane od września roku poprzedniego do 1 lutego roku jej wręczenia […]  Po otrzymaniu kandydatur Komitet ocenia działania kandydatów i przygotowuje krótką listę kandydatur, które będą rozważane w dalszych etapach prac. Krótka lista (zawierająca zwykle od 12 do 30 nazwisk) jest przedstawiana doradcom Komitetu”

Co więcej:

„Nominacje oraz nazwiska nominujących oraz wszystkie informacje dotyczące nominacji, tak publiczne jak i prywatne, pozostają tajne przez 50 lat. Klauzula tajności zabrania również informowania samych nominowanych, nawet w prywatnych rozmowach”

Pominę lekko fakt, że chociaż WOŚP to wspaniała inicjatywa, która niejedną moją złotówkę otrzymała i otrzyma w przyszłości, to Jerzy Owsiak może nie mieścić się w definicji tych, którzy: „wykonali największą lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji bądź ograniczenia stałych armii i udziału oraz promowania kongresów pokojowych”. Zawsze jednak będę życzył mu dobrze.

Podsumowując zachęcam do zakorkowania szampanów. Na razie jest to tylko poprawne zgłoszenie, a nie nominacja bezpośrednio od Komitetu. Ta ewentualnie nastąpi dopiero później (w lutym), ale i tak będzie tajna.

Fot w nagłówku: Mike Peel (www.mikepeel.net) – Creative Commons